Херсонській області - 70

      

   МІЙ РІДНИЙ КРАЙ – МОЯ ЗЕМЛЯ ТАВРІЙСЬКА
                            (Історично-краєзнавча довідка)
                                                                         
                                                                         

Краю, прабатьківська земле,
Світлом твоїм визріваю,
Дивишся денно і ночно
зором надії на мене,
душу запалюєш святом,
духом і мудрістю предків.

                      Микола Василенко
                                                 

     Херсонщина…Її називають «країною чотирьох морів» - Чорного, Азовського, Каховського і пшеничного. Ріка Дніпро поділяє область на дві частини – правобережну і лівобережну, яку ще називають Таврією. Неможливо не закохатися, не прикипіти серцем до цього неповторного  куточка півдня України, сповненого легендами, героїчними сторінками історії, щедрою казковою природою, талановитими, роботящими людьми. Саме на такі скарби багата Херсонщина – перлина Таврійського краю.
     До історії заселення, освоєння цього краю причетні князі Потьомкін, Скадовський, Трубецький, графи Орлов, Мордвинов. Минуле краю тісно пов’язане з іменами визначних особистостей минулих епох. Херсон став  колискою та першою базою Чорноморського флоту. Спорудженням фортеці міста займався генерал-цехмейстер Ганібал, його послідовником став  генерал-полковник Корсаков, що загинув під час штурму  Очакова і похований на території Херсонського Катерининського собору. Херсонці пам’ятають , що із краєм пов’язані імена полководця   Суворова й засновника Одеси адмірала Дерибаса, під Олешками будував польову фортецю майбутній полководець Кутузов. Під керівництвом  командувача російського флоту Ушакова на херсонських верфях будувалися флагмани - лінійний корабель «Слава Екатерины», фрегаты «Херсон», «Быстрый». Разом із  судно будівництвом  швидко розвивався й місцевий флот, що складався з вітрильних та пароплавних суден.
       Особливого розвитку набула й місцева промисловість, що переробляла вовну, зерно, розвивалося виноробство. Місто розбудовувалось, а разом з ним будувалися й численні поселення поблизу нього. Набула розвитку й освіта, з’являються наукові заклади, бібліотеки, театр, земські училища, музеї.
       Історія краю надзвичайно захоплююча, багата на події, тісно пов’язана з козацькою вольницею. Легенди Олешківської та Каменської січі активно досліджуються науковцями, Привертають до себе увагу тих, хто цікавиться славним минулим козацтва, визвольною боротьбою українського народу, яка охоплювала і таврійські степи. Чим більше заглиблюєшся в сивину віків, тим більше  відчуваєш, що історія краю переплітається з історією різних народностей. Ця земля пам’ятає кимерійців, скіфів, таврів,антів, уличів,
тіверців, печенігів. Назви населених пунктів Чонгар, Каланчак, Арташ свідчить про заселення цих країв турками, татарами, греками.
            Доба Катерини П для Херсонщини позначилася бурхливим освоєнням земель, коли в Нижнє Придніпров’я переселяли селян з північних губерній, а родючі землі роздавалися поміщикам, дворянам, іноземцям. До речі, саме останні виявляли неабиякий хист до господарювання. Їхні володіння вирізнялися особливою впорядкованістю й охайністю. Досі збереглася слава про впорядковані маєтки Фальц-Фейнів, що були і є справжнім оазисом серед степів.
           Спливло багато часу. Нині Херсон являється обласним центром, і все ж  в назвах вулиць, площ, селищ відчувається відлуння незабутніх сторінок історії, пам’ять про людей, які немало зробили для заснування Херсона й поселень, які згодом увійшли до складу південної області.
           Херсонську область утворено у 1944 році. Вона має вигідне географічне розташування, унікальні природно-кліматичні умови, багату історію, солідний економічний потенціал. Територія області становить 28.5 тис. кв. км., протяжність із півночі на південь – 180 км., із заходу на схід – 258 км.
           Найважливішою особливістю економічно-географічного розташування Херсонщини є широкий вихід до Азово - Чорноморського басейну та Дніпровської водної магістралі. Область знаходиться у степовій зоні, належить до басейнів Чорного і Азовського морів.
        Населення – 1,2 млн. чоловік. Область характеризується малою щільністю населення – 43 чол. на 1 кв. км., що майже вдвічі нижче середнього показника по Україні. Це пояснюється великою кількістю заповідних територій , де незайманий степ є надійним прихистком для багатьох унікальних видів тваринного і рослинного світів, неперевершеною базою для нових досліджень,  селекційної роботи, в тому числі міжнародного значення.
         Кількість адміністративних районів – 18 : Бериславський, Білозерський, Великолепетиський, Великоолександрівський, Верхньорогочицький, Високопільський, Генічеський, Голопристанський, Горностаївський, Іванівський, Каланчацький, Каховський, Нижньосірогозький, Нововоронцовський, Новотроїцький, Скадовський, Цюрупинський, Чаплинський. В області 9 міст, з яких 4 – обласного підпорядкування (м. Херсон, Нова Каховка, Каховка та Гола Пристань) і 5 районного підпорядкування (Берислав, Генічеськ, Скадовськ, Таврійськ, Цюрупинськ), 31 селище міського типу, 658 сільських населених пунктів, які об’єднані в 259 сільських рад. 
       Херсонська  область – регіон з розвиненим сільськогосподарським виробництвом. Провідне місце належить рослинництву. Помірно-континентальний посушливий клімат є сприятливим для вирощування баштанових, овочевих, садових культур, виноградників. Серед зернових культур традиційним є вирощування в області пшениці, в тому числі
озимої, кукурудзи, рису, соняшнику. Розвинене тваринництво м’ясо-молочного напрямку. Аграрний сектор економіки області – це цілий комплекс, який тісно пов’язаний із природними умовами, технічними можливостями та підготовленими висококваліфікованими людськими ресурсами. На базі  майже 300 колишніх сільськогосподарських підприємств, які були основними виробниками продукції, створено понад 400 нових агрофірм. На даний час в області діє більше 2865 фермерських господарств.
        Промисловий комплекс області складають понад 200  підприємств, що представляють такі галузі, як машинобудування, харчова та переробна, хімічна та целюлозно-паперова, легка промисловість, електроенергетика. Пріоритетною галуззю вважається суднобудування. На суднобудівних підприємствах передбачений повний виробничий цикл : від серійного будівництва суден до їх ремонту.
       Херсонщина – транзитна область з потужною транспортною системою : залізничною, морською, річковою, автомобільною.
    З метою всебічного розвитку області та підвищення рівня її населення впроваджуються перспективні інвестиційні проекти. На УП Міжнародному інвестиційному форумі «Таврійські горизонти : екологічні інвестиції, співпраця, економічний розвиток», який пройшов 27-28 вересня 2013 р. у м.Новій Каховці, було представлено проект «Херсонщина – територія здоров’я”, а також проекти будівництва зернових терміналів у Генічеському та Нововоронцовському районах, виготовлення зернозбирального комбайна спільного  виробництва компанії  CLAAS (Німеччина) і Херсонського машинобудівного заводу «СКІФ- тукан 440» та презентовано побудовану сонячну електростанцію  мегаватного класу в Скадовському районі.
      Херсонщина – один із найгарніших регіонів країни,з розмаїттям дикої природи, яка вабить на відпочинок любителів полювання й рибальства, зеленого туризму. Туристичні маршрути пролягли територіями біосферного заповідника Асканія-Нова , Чорноморського  біосферного заповідника
       Гучну славу Херсонщині принести міжнародні фестивалі «Таврійські ігри», «Чорноморські ігри», «Калинові острови», «Купальські зорі», «Мельпомена Таврії». Пісенний, багатий на таланти край, який неможливо не любити, не пишатися ним.
       Споконвіку таврійський  степ плекав дорідні врожаї, принісши регіону славу житниці. Саме хліборобська нива подарувала області стількох Героїв Праці, Героїв України. Херсонщина виростила цілу плеяду самовідданих трударів ланів  і ферм, які прагнули досягти найвищої віддачі від агропромислової галузі, щоб нагодувати народ, поліпшити добробут держави.
            Але найбільше багатство Херсонщини – працьовиті й талановиті люди, які своєю невтомною працею прославили на всю країну і весь світ не тільки свої імена, а й  свій рідний край. Усім відомі славетні херсонці : письменники Борис Лавреньов, Леонід Куліш, Микола Братан ;олімпійські чемпіони Лариса Латиніна, Микола Береш, Юрій Білоніг,Юрій Нікітін, Валерій Борзов;  герої праці Дмитро Моторний, Микола Мозговий, Віра Найдьонова та ін.
    Природничий і кліматичний потенціал Херсонщини дуже великий. На думку фахівців південь області за своїми природничими властивостями можна включити до числа кращих лікувально-оздоровчих територій світу. Це райони, які розташовані на Чорноморському узбережжі та в гирлі Дніпра. У курортній зоні морського узбережжя знаходяться більше 300 різних оздоровчих баз, баз відпочинку та дитячих оздоровчих таборів.
   Херсонщина зберігає тисячі стародавніх курганів, храмів та архітектурних комплексів, останки культури древніх епох, античних міст, козацьких січей і головний морський порт Київської Русі – Олешшя.
     Ось така вона – Херсонщина – рідна, неповторна, найкраща у світі.  Любімо свою батьківщину, цінуймо її і, неодмінно, у подумках повертаймося
до неї – неньки-Херсонщини!
   
       Використана література:
  Історія міст і сіл Української  РСР : Херсонська область.- К.: Інститут історії Академії наук УРСР, 1972.- 683с.
   Херсонщина нас єднає:  Довідково-біографічне видання.-Вип:1,2004.-    Сімферополь «Таврія»; Херсонські земляцтва «Херсонщина».-К.,2004-363с.
   Хто є хто на Херсонщині : Видатні земляки.- К, 2005.- 287с.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.